Save 5% on Laundry Detergent

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Material Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Laundry Detergent: 1 - 30 of 43 items

Klar Measurement Cup, 150 ml

Klar Measurement Cup, 150 ml

  • For exact measurements
  • Measurements on the cup
  • Made from pure PP - recyclable
€ 0,85 € 0,90

Delivery by October 09

Zero Sensitive Laundry Detergent

Frosch Zero Sensitive Laundry Detergent, 1.500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Without colourants
  • 30° - 95° C
€ 8,37 € 10,47 (€ 5,58 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Colourful Laundry Powder

claro ECO Colourful Laundry Powder, 2,20 kg

  • Fine & colour laundry
  • 30°C - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 26,49 (€ 12,04 / kg)

Delivery by October 09

Zero Sensitive Fabric Softener

Frosch Zero Sensitive Fabric Softener , 750 ml

  • Free from colourants & perfume
  • With nourishing urea
  • Delicate fragrance
€ 3,34 € 4,18 (€ 4,45 / l)

Delivery by October 09

Small Planet AMZ Detergent Sheets - Fragrance-free

Small Planet AMZ Detergent Sheets -​ Fragrance-​free, Travel-​size 4 pcs. (4 pieces)

  • For white & colour-fast fabrics
  • Gentle formula
  • 20 °C - 60 °C
€ 3,71 € 3,91 (€ 0,93 / pc)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
€ 11,52 (€ 7,68 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Snow White Washing Powder

claro ECO Snow White Washing Powder, 1 kg

  • White & light laundry
  • 30° - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 13,09 (€ 13,09 / kg)

Delivery by October 09

Garden Trading Folding Beech Drying Rack

Garden Trading Folding Beech Drying Rack

  • Made of untreated beech wood
  • Adjustable
  • Height: 151 cm
€ 97,75 € 102,90

Free delivery by October 09

organic family Happy Moments Laundry Detergent

purenn organic family Happy Moments Laundry Detergent, 1 l

  • For little ones' laundry
  • Natural ingredients
  • With chamomile
€ 11,56 € 12,17 (€ 11,56 / l)

Delivery by October 09

organic family Daily Routine Laundry Detergent

purenn organic family Daily Routine Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured fabrics & whites
  • For a wide range of textiles
  • 30° - 95° C
€ 12,19 (€ 12,19 / l)

Delivery by October 09

CLEEN Coconut-based Laundry Powder

CLEEN Coconut-​based Laundry Powder, 502 g

  • For white & colourfast textiles
  • Effective at low temperatures
  • Odourless
€ 6,95 € 7,32 (€ 13,84 / kg)

Delivery by October 09

2-in-1 Unscented Detergent with Natural Soap 0%

biobel 2-​in-​1 Unscented Detergent with Natural Soap 0%, 5 l

  • For all textiles
  • Ideqal for pet accessories
  • Biodegradable
€ 31,49 (€ 6,30 / l)

Delivery by October 09

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Suitable for all fabrics
  • Without optical brighteners
€ 7,45 € 7,85 (€ 14,90 / l)

Delivery by October 09

Ecoegg Laundry Egg

Ecoegg Laundry Egg, Fresh Linen

  • Replaces laundry detergent & fabric softener
  • High dirt-dissolving power
  • Naturally effective
€ 19,29

Delivery by October 09

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 1 kg

  • Strong cleaning power
  • Surfactants of plant origin
  • Contains lavender oil
€ 14,43 € 15,19 (€ 14,43 / kg)

Delivery by October 09

Beeta Universal Laundry Detergent

Beeta Universal Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for all fabrics except wool & silk
  • Compatible with all degrees of water hardness
  • Ideal for hand & machine wash
€ 9,69 € 10,21 (€ 9,69 / l)

Delivery by October 09

organic family Summertime Love Laundry Detergent

purenn organic family Summertime Love Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured textiles
  • 30° - 60° C
  • With calendula
€ 12,19 (€ 12,19 / l)

Delivery by October 09

Ecoegg Dryer Egg

Ecoegg Dryer Egg , Fresh Linen (2 pieces)

  • For softer fibres
  • Adds a delicate scent
  • Reduces creases
€ 20,99 (€ 10,50 / pc)

Delivery by October 09

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener, 100 ml

  • For textiles & as a room fragrance
  • Easy to use
  • Festive design
€ 6,07 € 15,19 (€ 60,70 / l)

Delivery by October 09

hello simple Organic Washing Powder

hello simple Organic Washing Powder, 700 g

  • Suitable for use in all levels of water hardness
  • Can be used for children's clothes
  • Neutral scent
€ 21,15 € 22,27 (€ 30,21 / kg)

Delivery by October 09

hello simple Zero Waste Curd Soap

hello simple Zero Waste Curd Soap, 100 g

  • Effective cleaning action
  • Free from fragrances & colourants
  • Without outer packaging
€ 8,70 € 9,16 (€ 87,00 / kg)

Delivery by October 09

Greenatural Eco 0% Fabric Softener

Greenatural Eco 0% Fabric Softener, 1 l

  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
  • 100% ingredients of natural origin
€ 8,59 (€ 8,59 / l)

Delivery by October 09

ALPEKO Marseille Laundry Detergent

ALPEKO Marseille Laundry Detergent , 500 ml

  • For all fabrics & colours
  • Hypoallergenic
  • Vegan
€ 7,45 € 7,85 (€ 14,90 / l)

Delivery by October 09

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set, 80 ml

  • 1x Laundry Fragrance Sea Breeze, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Rose Blossom, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Oat Blossom, 20ml
€ 30,49 € 32,10 (€ 381,13 / l)

Delivery by October 09

organic family Sunday Morning Fabric Softener

purenn organic family Sunday Morning Fabric Softener, 1 l

  • For soft laundry
  • Minimises static
  • With lavender & aloe vera
€ 7,79 (€ 7,79 / l)

Delivery by October 09

OKAY Prince Perfect Laundry Detergent

OKAY Prince Perfect Laundry Detergent, 1 l

  • For all fabrics and colours
  • Works even at low temperatures
  • High washing power
€ 12,43 € 13,09 (€ 12,43 / l)

Delivery by October 09

LastObject Laundry Bag

LastObject Laundry Bag, 23x19 cm

  • Made from pure organic cotton
  • Can be used up to 60°C
  • For up to 500 washes
€ 8,70 € 9,16

Delivery by October 09

Multikraft eMC Textile Cleaner

Multikraft eMC Textile Cleaner, 1 l

  • Also what laundry additive applicable
  • For odour neutralisation
  • Effective against stains
€ 39,49 (€ 39,49 / l)

Delivery by October 09

ecoPhil Heavy Duty Detergent

ecoPhil Heavy Duty Detergent, Sensitive (1 l)

  • For dark & light textiles
  • Cleans deep into the fibres
  • Effectively dissolves stains
€ 8,24 € 11,78 (€ 8,24 / l)

Delivery by October 09

ALPEKO Olive Fabric Softener

ALPEKO Olive Fabric Softener , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Plant-based formula
  • Suitable for all textiles
€ 6,83 € 7,19 (€ 13,66 / l)

Delivery by October 09