Save 5% on Accessories

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Accesories: 1 - 30 of 592 items

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
€ 3,51 € 3,90

Delivery by October 09

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
€ 11,78 € 13,09 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
€ 12,96 € 14,40 (€ 12,96 / l)

Delivery by October 09

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
€ 11,78 € 13,09 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Toilet Paper

pandoo Bamboo Toilet Paper

  • 8 rolls, 200 sheets per roll
  • 3-ply
  • 100% plastic-free
€ 7,06 € 7,85

Delivery by October 09

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
€ 11,78 € 13,09 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
€ 12,96 € 14,40 (€ 12,96 / l)

Delivery by October 09

Bürstenhaus Redecker Dish Brush with an Interchangeable Head

Bürstenhaus Redecker Dish Brush with an Interchangeable Head, Washing-​up Brush

  • Beech, untreated wood
  • Fiber bristles
  • Diameter: approx. 4cm
€ 6,23 € 6,93

Delivery by October 09

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
€ 2,10 € 2,34 (€ 21,00 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 10,25 € 11,39 (€ 10,25 / l)

Delivery by October 09

Sonett Epure Hand Soap

Sonett Epure Hand Soap, 1 l

  • 100% controlled organic farming
  • Coconut oil sourced from a Fair Trade project
  • Blend of herbs
€ 12,96 € 14,40 (€ 12,96 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 10,25 € 11,39 (€ 10,25 / l)

Delivery by October 09

brabantia PerfectFit Garbage Bags - In A Roll

brabantia PerfectFit Garbage Bags -​ In A Roll, 23-​30 L (G) -​ 20 Pieces

  • With a practical drawstring
  • Easy removal
  • Sturdy
€ 6,23 € 6,93

Delivery by October 09

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

  • Ideal for thin fluids
  • For large sonett canisters
€ 4,94 € 5,49

Delivery by October 09

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
€ 1,98 € 2,21 (€ 0,99 / pc)

Delivery by October 09

Method Hand Soap

Method Hand Soap, French Lavender (354 ml)

  • Gentle cleansing
  • With pure plant surfactants
  • Paraben-free
€ 5,52 € 6,14 (€ 15,59 / l)

Delivery by October 09

Small Planet AMZ Dryer Balls

Small Planet AMZ Dryer Balls, 6 pieces

  • For supple & crease-free laundry
  • Without dyes and fragrances
  • 40% less drying time
€ 23,58 € 26,20 (€ 3,93 / pc)

Delivery by October 09

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

Attitude Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
€ 8,59 € 9,55 (€ 37,84 / kg)

Delivery by October 09

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
€ 2,93 € 3,26

Delivery by October 09

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 1 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
€ 9,42 € 10,47 (€ 9,42 / l)

Delivery by October 09

Lushy Limes ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lushy Limes ECO Toilet Block

  • For hygienic cleanliness
  • Easy to attach
  • Sparkling lime scent
€ 2,93 € 3,26

Delivery by October 09

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
€ 11,78 € 13,09 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

Liquid Hand Soap

Frosch Liquid Hand Soap, Sensitive (300 ml)

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly
€ 4,11 € 4,57 (€ 13,70 / l)

Delivery by October 09

Mystic Marine ECO Toilet Block

Toilet Tapes Mystic Marine ECO Toilet Block

  • Easy to use
  • Biodegradable
  • Fresh sea scent
€ 2,93 € 3,26

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 10,25 € 11,39 (€ 10,25 / l)

Delivery by October 09

Sonett Canister Tap, 20L

Sonett Canister Tap, 20L

  • Ideal for pouring
  • Suitable for all sonett products
  • Practical & easy to use
€ 8,12 € 9,03

Delivery by October 09

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Lavender, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
€ 22,28 € 24,76 (€ 46,91 / l)

Delivery by October 09

18-in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's 18-​in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby -​ Unscented, 240 ml

  • Suitable for all skin types, especially sensitive skin
  • Free from fragrances & essential oils
  • For the face, body, hair & more
€ 14,13 € 15,71 (€ 58,88 / l)

Delivery by October 09

ecoLiving Dish Brush with a Long Handle

ecoLiving Dish Brush with a Long Handle

  • With bristles made of plant fibre
  • Without metal
  • Plastic-free
€ 11,89 € 13,22

Delivery by October 09

ecoLiving Toilet Brush & Stand Set

ecoLiving Toilet Brush & Stand Set, Cream

  • Plastic-free
  • Bristles made of plant fibres
  • Eye-catching design
€ 15,44 € 17,16

Delivery by October 09