5% Off Cleaning Supplies

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Supplies: 1 - 30 of 63 items

Sonett Surface Disinfectant

Sonett Surface Disinfectant, 1 l

  • For kitchen & sanitary facilities
  • Ready-to-use solution
  • Dries without leaving behind any residues
€ 11,78 € 13,09 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
€ 5,88 € 6,54 (€ 5,88 / l)

Delivery by October 09

Method Universal Cleaner

Method Universal Cleaner, Pink Grapefruit (828 ml)

  • Effective cleaner
  • Biodegradable
  • Bottle made from 100% recycled plastic
€ 5,88 € 6,54 (€ 7,10 / l)

Delivery by October 09

Method Kitchen Cleaner - Clementine

Method Kitchen Cleaner -​ Clementine, 828 ml

  • Very effective
  • Biodegradable
  • Plant-based ingredients
€ 5,88 € 6,54 (€ 7,10 / l)

Delivery by October 09

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
€ 4,46 € 4,96 (€ 8,92 / l)

Delivery by October 09

Almawin Orange Oil Cleaner

Almawin Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Dermatologically tested
  • With plant-based ingredients
  • Fruity, fresh fragrance
€ 16,50 € 18,34 (€ 33,00 / l)

Delivery by October 09

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner, 750 ml

  • With the natural power of citric acid
  • Refreshing scent - plant based
  • Completely biodegradable
€ 3,76 € 4,18 (€ 5,01 / l)

Delivery by October 09

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
€ 5,52 € 6,14 (€ 5,52 / l)

Delivery by October 09

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
€ 4,11 € 4,57 (€ 8,22 / l)

Delivery by October 09

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
€ 4,11 € 4,57 (€ 9,13 / kg)

Delivery by October 09

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
€ 5,17 € 5,75 (€ 5,17 / l)

Delivery by October 09

Ecover Bathroom Cleaner

Ecover Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Recyclable packaging
  • Suitable for chrome surfaces
  • With a fresh fragrance
€ 5,05 € 5,62 (€ 10,10 / l)

Delivery by October 09

Method Bathroom Cleaner

Method Bathroom Cleaner, 828 ml

  • Tough on limescale & soap scum
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
€ 5,88 € 6,54 (€ 7,10 / l)

Delivery by October 09

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
€ 4,70 € 5,23 (€ 4,70 / l)

Delivery by October 09

Ecover Limescale Remover

Ecover Limescale Remover, 500 ml

  • Removes stubborn limescale deposits
  • Fine foaming
  • For bathroom cleaning
€ 5,05 € 5,62 (€ 10,10 / l)

Delivery by October 09

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 6,23 € 6,93 (€ 5,99 / l)

Delivery by October 09

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
€ 3,87 € 4,31 (€ 5,16 / l)

Delivery by October 09

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
€ 3,51 € 3,91 (€ 3,51 / l)

Delivery by October 09

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
€ 4,11 € 4,57 (€ 5,48 / l)

Delivery by October 09

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
€ 5,88 € 6,54 (€ 5,88 / l)

Delivery by October 09

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
€ 3,51 € 3,91 (€ 3,51 / l)

Delivery by October 09

Sonett Hand Disinfectant

Sonett Hand Disinfectant, 1 l

  • Ready-to-use solution
  • Effective
  • pH value: 8 - 8.5
€ 16,50 € 18,34 (€ 16,50 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Surface Disinfectant

Sodasan Surface Disinfectant, 500 ml

  • For insensitive surfaces
  • In practical spray bottle
  • Neutral fragrance
€ 7,76 € 8,63 (€ 15,52 / l)

Delivery by October 09

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
€ 4,11 € 4,57 (€ 5,48 / l)

Delivery by October 09

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 6,23 € 6,93 (€ 7,79 / l)

Delivery by October 09

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
€ 4,11 € 4,57 (€ 8,22 / l)

Delivery by October 09

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
€ 9,42 € 10,47 (€ 11,78 / l)

Delivery by October 09

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner, 200 g

  • 2-pack set
  • Natural concentrate
  • Biodegradable
€ 5,05 € 5,62 (€ 25,25 / kg)

Delivery by October 09

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Cleans & neutralises bad odours
  • 100% recycled PET bottle
  • Dermatologically tested formula
€ 23,46 € 26,07 (€ 46,92 / l)

Delivery by October 09

Attitude Fruit & Vegetable Wash

Attitude Fruit & Vegetable Wash, 800 ml

  • Free from preservatives
  • With botanical & mineral ingredients
  • Fragrance-free & hypoallergenic
€ 7,76 € 8,63 (€ 9,70 / l)

Delivery by October 09