ecolunes- Vegan Cleaning Products for Baby Items & Household

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

ecolunes: 14 items

ecolunes Toilet Cleaning Gel

ecolunes Toilet Cleaning Gel, Fragrance-​free (500 ml)

  • For stubborn stains
  • Free from colourants & parabens
  • Purely plant-based formula
€ 6,59 (€ 13,18 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Baby Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Baby Laundry Detergent, 2 l

  • For baby clothes, whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 60 °C
€ 14,29 (€ 7,15 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Baby Fabric Softener

ecolunes Baby Fabric Softener, Lavender (1 l)

  • For baby clothes
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 60 °C
€ 7,49 (€ 7,49 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Laundry Detergent, 1 l

  • For whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 90 °C
€ 9,19 (€ 9,19 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Baby Laundry Detergent

ecolunes Baby Laundry Detergent, Lavender (1 l)

  • For baby clothes, whites & colours
  • Free from colourants & parabens
  • For 15 °C - 60 °C
€ 10,49 (€ 10,49 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Fabric Softener

ecolunes Fragrance-​Free Fabric Softener, 1 l

  • For whites & colours
  • Free from colourants
  • For 15 °C - 60 °C
€ 7,49 (€ 7,49 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free All-Purpose Cleaner

ecolunes Fragrance-​Free All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • Vegan & free from dyes
  • For daily cleaning
  • Suitable for a wide range of surfaces
€ 7,19 (€ 14,38 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Fruit & Vegetable Wash

ecolunes Fragrance-​Free Fruit & Vegetable Wash, 500 ml

  • Vegan formula
  • Natural ingredients
  • Tasteless & odourless
€ 6,59 (€ 13,18 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Baby Stain Remover

ecolunes Fragrance-​Free Baby Stain Remover, 300 ml

  • For baby laundry
  • Powerful formula
  • Free from colourants & parabens
€ 6,09 (€ 20,30 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Bathroom Cleaning Mousse

ecolunes Bathroom Cleaning Mousse, Fragrance-​free (500 ml)

  • For the whole bathroom
  • Removes dirt & limescale
  • Paraben-free
€ 7,89 (€ 15,78 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Fragrance-free
  • Vegan formula
€ 6,59 (€ 13,18 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Stain Remover

ecolunes Fragrance-​Free Stain Remover, 500 ml

  • For all types of laundry
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 90 °C
€ 7,19 (€ 14,38 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Fragrance-Free Dishwashing Liquid

ecolunes Fragrance-​Free Dishwashing Liquid, 500 ml

  • Gentle on the hands
  • Handy pump dispenser
  • Free from colourants & parabens
€ 6,59 (€ 13,18 / l)

Delivery by October 07

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
€ 6,09 (€ 20,30 / l)

Delivery by October 07

ecolunes offers vegan cleaning products for baby items and the home. The range includes, amongst other things, cleaners for baby toys, baby laundry detergents and household cleaners made from plant-based, biodegradable ingredients.